1. Zdravé tuky pre zdravý mozog: Stredomorská strava je známa svojím vysokým obsahom zdravých tukov, ako je olivový olej a orechy, ktoré môžu podporovať zdravie mozgu. Tieto tuky sú dôležité pre správnu funkciu mozgu a môžu pomôcť chrániť pred neurodegeneratívnymi ochoreniami.

 2. Antioxidanty pre boj proti stresu: Ovocie a zelenina, ktoré sú súčasťou stredomorskej stravy, sú bohaté na antioxidanty, ktoré môžu pomôcť bojovať proti stresu a ochraňovať mozog pred poškodením.

 3. Zvýšená energie a vitalita: Kombinácia zdravých tukov, bielkovín a komplexných sacharidov v stredomorskej strave môže poskytnúť telu dlhodobú energiu a vitalitu. To môže mať pozitívny vplyv nielen na fyzickú výkonnosť, ale aj na náladu a duševné zdravie.

 4. Podpora zdravého trávenia: Vysoký obsah vlákniny v ovocí a zelenine podporuje zdravé trávenie a reguláciu črevnej mikroflóry. Zdravé trávenie je kľúčom k celkovému zdraviu a blahobytu.

 5. Zlepšená nálada a duševné zdravie: Stredomorská strava je plná čerstvých a farebných potravín, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na náladu a duševné zdravie. Vyvážená strava môže pomôcť stabilizovať náladu a zmierniť symptómy depresie a úzkosti.

 6. Prevencia neurodegeneratívnych ochorení: Vedecké štúdie naznačujú, že stredomorská strava môže pomôcť predchádzať vzniku neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Obsah antioxidantov a zdravých tukov môže chrániť mozog pred poškodením a pomôcť udržiavať kognitívne funkcie.

 7. Zdravé srdce a cievy: Stredomorská strava je spojená so zníženým rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ako sú srdcové choroby a mŕtvica. Táto strava je bohatá na zdravé tuky, vlákninu a antioxidanty, ktoré môžu pomôcť udržiavať zdravý krvný tlak a hladinu cholesterolu.

 8. Dlhovekosť a kvalita života: Stredomorský spôsob stravovania je spojený s dlhšou životnosťou a vyššou kvalitou života. Táto strava nie je len o jedle, ale aj o spôsobe života, ktorý zahŕňa pravidelnú fyzickú aktivitu, zdravý spánok a riadenie stresu.

Stredomorská strava nie je len o jedle - je to celkový životný štýl, ktorý môže mať pozitívny vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Vyhľadajte recepty na stredomorské jedlá a začnite sa cítiť lepšie od hlavy až po päty!

Tu je 10 jednoduchých receptov založených na stredomorskom spôsobe stravovania, ktoré si môžete vychutnať:

 1. Grécky šalát s olivovým olejom a feta syrom: Jednoduchý, no lahodný šalát z paradajok, uhorky, papriky, červenej cibule a olív, dochutený extra panenským olivovým olejom a kockami feta syra.

 2. Pesto cestoviny s cherry paradajkami a bazalkou: Cestoviny uvarené al dente zmiešané s domácou bazalkovou omáčkou pesto, cherry paradajkami a čerstvou bazalkou.

 3. Španielska paella s morskými plodmi: Tradičná paella s krevetami, kalmárom, mušľami a rybou, dochutená šafranom a kvalitným olivovým olejom.

 4. Bruschetta s paradajkami a bazalkou: Krajec čerstvého talianskeho chleba obložený nadrobno nakrájanými paradajkami, cesnakom, bazalkou a posypaný extra panenským olivovým olejom.

 5. Šalát Caprese: Jednoduchý šalát z čerstvých plátov mozzarelly, paradajok a bazalky, posypaný solou, čiernym korením a olivovým olejom.

 6. Tzatziki dip s uhorkou a jogurtom: Osviežujúci dip pripravený z jemne nastrúhanej uhorky, gréckeho jogurtu, cesnaku, olivového oleja a čerstvej mäty.

 7. Kuskusový šalát s vlašskými orechmi a sušenými paradajkami: Kuskus zmiešaný so sušenými paradajkami, vlašskými orechmi, špenátom a olivovým olejom, dochutený citrónovou šťavou a koriandrom.

 8. Grilované zeleninové špajle s mediterránnymi bylinkami: Zeleninové kúsky (paprika, cuketa, baklažán) napichnuté na špajle, grilované a potreté smotanovou omáčkou s bylinkami.

 9. Marinované olivy a syr feta s bylinkami: Zmes zelených a čiernych olív marinovaná v olivovom oleji a čerstvých bylinkách, podávaná s kockami feta syra a čerstvým pečivom.

 10. Grécke pečené baklažány s paradajkovou omáčkou a syrom: Plátky baklažánu pečené v rúre, podávané s domácou paradajkovou omáčkou a posypané strúhaným gréckym syrom.